Viyana Usulu Sıcak Çikolata/ Viennese Hot Chocolate

Sıcak çikolataya geçmeden önce Viyana'da ki Kaffehouse kültüründen bahsediyim. Osmanlı İmparatorluğu'nun II. Viyana kuşatması sırasında Viyana surlarında çok fazla konaklayarak, Habsburg hanedanlığına psikolojik savaş yürütülmüş. Avantajlı durumdaki Osmanlı İmpratorluğu, ordu komutanı Kara Mustafa Paşa'nın kibri ve Avusturya'nın Polonya kralından aldıkları askeri destek ile Viyana kuşatması başarısızlıkla sonuçlanır. Bütün ağırlıklarını Viyana önlerinde bırakarak Belgrad'a geri çekilen Osmanlı ordusunun ardında tonlarca kahve çekirdeği kalır. 

Kahve ile henüz tanışmayan Avrupa halkı kahve çekirdeklerini deve yemi zannederler. Polonya kralının Jerzy Franciszek Kulczycki'e savunma sırasındaki başarısı olarak kahve çekirdeklerini verir. Bir süre Osmanlı topraklarında yaşayan Kulczycki, denemeleri sonrasında süt ve şeker güzel lezzet elde etmeyi başarır. Tarihe geçen ilk Viyana kafesini İstanbul doğumlu Ermeni Johannes Diodato açar.  Viyana’nın kahve ile tanışması bu vesile ile olurken, Viyana’da kahve ve cafe kültürü çok yaygınlaşmış. Oldukça şık mekanlar, kaliteli hizmet sunuyorlar. Tabi günümüz koşullarında biraz sıra beklenmeniz gerekiyor. (Viyana Kuşatması hakkında okumak isterseniz tıklayınız.) Bütün bunları bir kenara bırakırsak, Viyana seyahatimiz sırasında unutamadığımız lezzetlerden biri sıcak çikolata. Hava soğuk, canımız tatlı birşey istiyor, menüde sıcak çikolata dikkat çekiyor! 

Viyana’nın en ünlü cafelerinden Demel meşhur çikolatacı K&K Hofzuckerbäcker çikolatalarının satışını gerçekleştiriyor. İçtiğimiz sıcak çikolata da abartısız en iyisiydi. Demel, Hofburg sarayının baktığı Michaelerplatz meydanının bağlandığı Kohlmarkt üzerinde yer alıyor. Sıra beklerken cam ile çevrili mutfağında hazırlanan Apfelstrudel aşamalarını izleme fırsatı yakalıyorsunuz. Bir masa boyunca incecik açılan hamurun içine elmalar doldurularak, bez yardımı ile sarılıyor. 

Konumuz sıcak çikolataya gelirsek. Sıcak çikolata insanı çikolatadan baymayan sadelikte ve çikolataya doyuran bir yogunluktaydı. Yetmezmiş gibi yanına sufle yedik. Öyle güzel bir kıvamı vardı ki beni şaşırttı. Ne kek  ne de bizdeki gibi içi bol akışkan! Dokusu adeta kek ile akışkanlık arasında dans eder kıvamdaydı. Çikolatalar konusunda Demel çok başarılı.

Seyahat sonrası deneyimlediğimiz tatları bizim mutfağa taşımak gibi bir adetimiz var. İstanbul'u saran soğuk havadan sıcak evlerimize gelince, sıcak çikolata hazırlayıp, battaniye altından film izlemeye ne dersiniz? Haftanın yorgunluğu atarak, biraz keyif yapalım.

Viyana Usulu Sıcak Çikolata/ Viennese Hot Chocolate

Tarif 2 kişiliktir.

Malzemeler

 • 125 ml süt
 • 125 ml krema
 • 100 g  bitter çikolata (En az %60 kakao içermeli) (Nestle özel seri %60 kakaolu çikolata kullandım, normalde de çok severim)
 • 1 yumurta sarısı

Hazırlama Aşamaları

 1. Süt ve kremayı sütlük ya da derin ufak bir tavada ısıtınız. 
 2. Çikolataları ufak parçalar haline getirin. Krema ve süt karışımı hafif kenarlarından kaynamaya başlayınca çikolataları içine atarak karıştırınız. Bu süreçte ocaktan alarak yapabilirsiniz. Çikolataları eritmekte zorluk yaşarsanız kısık ateşte ocakta tutunuz. Çikolataların direk ısıda eriyip, pişirme kabına yapışmasını istemeyiz.
 3. Karışımı ocaktan alarak, soğutunuz. 
 4. Ufak parmağınızı içine rahatça daldırabildiğinizde karışım soğumuş demektir. Yumurtanın sarısını ve beyazını ayırarak, sarısını karışıma ekleyerek iyice karıştırınız. Amacımız sıcak çikolatamızın kıvamını artırmak. Çikolatalı karışım yeterince soğumaz ise yumurta içinde pişer ve istenmeyen bir tat ve doku oluşur.
 5. Karıştırma işlemi sonrasında ocağa alarak, yeniden ısınana kadar çırpma teli ile karıştırınız. Kaynatmamaya özen gösteriniz, sadece ılınması yeterli.
 6. Fincanlara servis yaparken süzgeç kullanabilirsiniz. Bir pütürlük oluştuysa bunu engellersiniz. Ben böyle bir problem yaşamadım.
 7. Kremanın kalanını dar bir kaba dökerek, yüksek hızda mikser yardımı ile çırpınız. Krema poşetinin ucuna geniş bir uç takarak, kremayı içine koyunuz. Servis sırasında sıcak çikolatanın üzerini süsleyebilirsiniz. En son kakao ya da çikolata rendeleyebilirsiniz. 

Afiyet olsun..

Sıra film seçiminde Yeni yıl ruhunu yansıtan film önerileri;

Bir Noel Masalı / Un conte de Noël

Yapım yılı: 2008 imdb:7.1

Fransız yapımı film, yıllar sonra biraraya gelen aile ilişkilerini konu alıyor. Sıkılmadan izleyebileceğiniz, sonunda tatlı bir tebessüm ile son bulan noel ruhunu yansıtıyor.

Hediye Operasyonu / Arthur Christmas

Yapım yılı: 2011 imdb:7.1

Eğlenceli bu animasyon filmini çocuklarınızla beraber izleyebilirsiniz. Noel babanın çocuklara hediye dağıtmasını ve atladıkları bir çocuğa hediyesini ulaştırma sırasında yaşadıkları macerayı konu alıyor. 

Evde Tek Başına-2 / Home Alone Lost in Newyork

Yapım yılı: 1992 imdb:6.7

En sevdiğim evde tek başına verisyonu. İzlerken keyif alabileceğiniz, tekrar tekrar kendini izleten bir film. Yıllar geçse de bıkmayacağız sanırım. 

İyi seyirler..

2 Comments

 1. Elinize sağlık; çok güzel görünüyor 🙂 ilk fırsatta deneyeceğim👍🏼 peki bu tarif 2 kişilik mi 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*